2021 – 2022

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ   ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ  ΦΥΣΙΚΩΝ  ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Τα τελευταία 10 χρόνια το σχολείο μας συμμετέχει σε Διαγωνισμούς Φυσικών Επιστημών.

Κάθε χρόνο 3 μαθητές της  Γ Γυμνασίου συμμετέχουν στον Εργαστηριακό Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών που διοργανώνει το ΕΚΦΕ  Ν. Ιωνίας. Σε αυτόν τον διαγωνισμό το 2015 το  σχολείο μας απέσπασε  το πρώτο βραβείο!

Το 2019  το σχολείο μας συμμετείχε στον Μαθητικό Διαγωνισμό  (Γ Γυμνασίου) Γραπτού Λόγου “ Μαρί  Κιουρί”  με αφορμή την Εκατονταετία από την Σύναψη   Διπλωματικών Σχέσεων  μεταξύ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΩΝΙΑΣ.

Κάθε χρόνο  το σχολείο μας συμμετέχει στον διαγωνισμό φυσικής, όπου μια μαθήτρια μας απέσπασε  το 3ο Βραβείο Αριστείας   το 2019!

Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Δοκιμίου του Ερυθρού Σταυρού με θέμα:

«100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, 1922-2022, ΔΙΩΓΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΤΡΙΔΑ…»

Οι μαθητές μας Κουιμιτζής Κωνσταντίνος (Γ2), Κούρταλη Μαρία (Γ2), Βαμβακά Μαριάνθη (Γ3),

Σκορδίλης Δημήτρης (Γ3) και Σκιαδά Ελισάβετ απέστειλαν τα δοκίμια τους.

Την  επιμέλεια των κειμένων ανέλαβαν οι φιλόλογοι και Τζαφεροπούλου και κα Δανιήλ.

Καλή επιτυχία τους!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΟΙΗΣΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ

«I MISS YOU SO MUCH/ NOSTALGIA»

Οι μαθήτριες Αλεξιάδου Πανωραία (Γ1), Κανελλοπούλου ΕλπίδαΆννα (Γ2), Καρακασίδη Νεφέλη (Γ4) και Τρεμούλη Κλεονίκη (Γ4) με την επιμέλεια των φιλολόγων κας Τζαφεροπούλου Μαρίας και Δανιήλ Αικατερίνης απέστειλαν τα ποιήματα τους στον Διεθνές Βραβείο Ποίησης «Castello di Duino»-18η έκδοση 2021-2022 (Τεργέστη, Ιταλία). Τα κείμενα τους στάλθηκαν σε δίγλωσση μορφή (Ελληνικά και Αγγλικά).

Ευχόμαστε στις μαθήτριες μας καλή επιτυχία και ελπίζουμε πάντα να είναι δημιουργικές και εμπνευσμένες στη ζωή τους.