Επιλογή Σελίδας

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών οι μαθητές της Β΄ τάξης Γυμνασίου- περίπου 90- κλήθηκαν το 1ο δεκαπενθήμερο του Φεβρουαρίου να αναζητήσουν και να παρουσιάσουν με τη μορφή power point χωρία και περιστατικά της Καινής Διαθήκης που ο Χριστός μπροστά στη βία που βασιλεύει στον κόσμο φέρεται απροσδόκητα και καταλυτικά. Γιατί λοιπόν να μην αντιστέκεται κανείς στον άνθρωπο τον κακό; Όχι από κάποια τεχνική της μη-βίας, αλλά από πνεύμα αγάπης και θυσίας, που είναι το μόνο μέσο για να επιτευχθεί η συμφιλίωση ανάμεσα στο βίαιο και στο θύμα του. Ακολούθησε συζήτηση και συμπλήρωση ερωτηματολογίου. Οι αντιδράσεις των μαθητών ήταν πολυποίκιλες: θαυμασμός, απορία, προβληματισμός!

Η δράση αυτή παρουσιάστηκε στην ημερίδα κατά του σχολικού εκφοβισμού που διοργάνωσε το Δίκτυο Σχολείων ΣΗΜΑ- ΑΕΠ στις 21/03/2024 στην αίθουσα του Υπουργείου Παιδείας Ζακλίν ντε Ρωμυγί. Για την παρουσίαση συνεργάστηκαν οι καθηγήτριες Χοπτήρη Ευλαμπία, Παπαδοπούλου Βικτωρία, Σίσκου Μαριάνθη και Γατσογιάννη Μαριάννα.